Etusivu

  Yhdistys

  Rodusta

  Pentusivu

  Kasvattajat

  Terveys ja jalostus

  Kuvia

  Tuotemyynti

  Jäsenkirje


Kirjautuminen
jäsenosioon
Käyttäjä:

Salasana:



Salasana unohtunut
Geenitesti, päivitetty 19.1.2024 klo 00:36

Geenitestitulosten tallennus on alkanut! 

Kennelliiton jalostustieteellisen toimikunnan kokouksen 4/2018 päätöksen mukaisesti vanhaenglanninlammaskoiralle on 5.1.2024 avattu sähköinen lähete alla mainituille geenitesteille. Tulokset tulevat näkymään jalostustietojärjestelmässä muodossa: normaali, kantaja tai sairas.

perinnöllinen ataksia (CCA, cerebellar cortical abiotrophy)
exercise induced collapse (EIC)
lääkeaineyliherkkyys (MDR1)
primary ciliary dyskinesia (PCD)

Testien tilaaminen ja tulosten tallennus
1. Testien tilaamiseen liittyvät ohjeet varmistetaan halutun laboratorion kautta ja koiralle varataan näytteenotto.
2. Ennen näytteenottoa koiralle tilataan Omakoira-palvelussa tai sen mobiilisovelluksessa lähetteet haluttuja geenitestejä varten. Vielä rekisteröimättömälle pentueelle tai sen osalle voi tilata lähetteen, kun pennut on tallennettu Omakoiran pentueilmoitukselle.
3. Näytteenottajalle kerrotaan, että tulokset halutaan tallennettavaksi Kennelliittoon, jotta hän tietää käydä vahvistamassa näytteenoton Omakoira-palvelun kautta.
4. Näyte toimitetaan eteenpäin laboratoriolle, joka tulosten valmistuttua puolestaan toimittaa sen sekä tilaajalle, että tallentaa ne suoraan Kennelliiton tietokantaan. Tulosten tallentamisen viiveissä toivomme ensisijaisesti yhteydenottoa laboratorioon. Tulokset hyväksytään laboratorioista Laboklin, Movet ja MyDogDNA/Wisdom panel.

Aiemmin saadut tulokset
Ennen tallennuksen aloittamista saadut tulokset voidaan tallentaa Kennelliitossa takautuvasti vain testatulle koiralle syntyneen pentueen rekisteröinnin yhteydessä. Tällöin tulosraportista (tai muista tuloksen mukana toimitetuista dokumenteista) tulee käydä ilmi seuraavat tiedot:
- näytteen on ottanut virallinen näytteenottaja
- tunnistusmerkintä on tarkastettu näytteenottohetkellä
- näytteenottopäivä
- tutkimuspäivä
- tutkimus on tehty Kennelliiton hyväksymässä laboratoriossa

Polveutumisen perusteella terve
Polveutumisen perusteella terve -statusta ei valitettavasti ole vielä teknisesti toteutettu Kennelliiton järjestelmissä, eikä merkintää siis tällä hetkellä tehdä. Kun tekninen toteutus on valmis, on koiralle tarkoitus kirjata tieto, että se on sairauden suhteen terve polveutumisen perusteella. Kirjaus tehdään korkeintaan kolme sukupolvea eteenpäin geneettisesti terveen testituloksen saaneista koirista. Tämän jälkeen on koira tai sen jälkeläiset testattava uudestaan, jos niille halutaan tulos. Polveutumisen perusteella terveeksi voidaan merkitä vain Kennelliiton tietokantaan tallennettujen tulosten perusteella. Polveutumisen perusteella terve koira vastaa jalostuskäytössä terveeksi testattua.

Ulkomaiset ja tuontikoirat
Tuontikoirista, ulkomaisista jalostuskoirista ja tuontisperman osalta hyväksytään samaa sairautta koskevat ulkomaiset tulokset, vaikka testejä ei ole tehty Kennelliiton erikseen hyväksymässä laboratoriossa. Tulosraporttiin tai erilliseen näytteenottotodistukseen on oltava kirjattu koiran tunnistusmerkintä ja siitä on ilmettävä, että näyte on eläinlääkärin tai laboratorion edustajana toimivan näytteenottajan ottama.

Kaikissa epäselvissä tapauksissa kannattaa olla yhteydessä jalostusposti@kennelliitto.fi.








UUTISET

8.1.2025Vuoden lampuri 2024 -kisan tulokset
1.12.2024Sääntömääräinen syyskokous pidetty
4.11.2024Lampurikalenteri 2025 tilattavissa!
6.8.2024Euro OES Show 2025 pidetään Tanskassa 6.-9.6.
24.7.2024Tule talkoolaiseksi paimennustaipumustestiin!
21.5.2024Ruotsin 60-vuotiserikoisnäyttely 24.-25.8.2024
20.3.2024Jäsenmaksun aika!

näytä kaikki

TAPAHTUMAT

8.2.2025
Erikoisnäyttely Hyvinkäällä

näytä kaikki

VIIMEISET PÄIVITYKSET

8.1.2025
klo 21:50
Vuoden lampuri 2024 -kisan tulokset
4.1.2025
klo 13:53
Yhteystiedot
27.12.2024
klo 20:44
Erikoisnäyttely Hyvinkäällä
24.12.2024
klo 00:50
Pentuja
2.12.2024
klo 15:41
Sääntömääräinen syyskokous pidetty
14.11.2024
klo 21:59
Sääntömääräinen syyskokous Hämeenlinnassa
4.11.2024
klo 11:58
Lampurikalenteri 2025 tilattavissa!

Vanhaenglanninlammaskoirat ry   Kotipaikka: Helsinki    Y-tunnus:3032539-1

Tietosuojaseloste   Palautelomake






Copyright©2020-2024 Finnweb